Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Základní informace

Obezita se stala závažným problémem soudobé společnosti. Její prevenci a léčbě se věnuje velká pozornost.  Závažná obezita se často kombinuje s dalšími onemocněními, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, porucha metabolizmu tuků, onemocnění pohybového systému, poruchy dýchání ve spánku atd. Výskyt obezity se ztrojnásobil od r. 1980 v mnohých krajinách Evropy a obezita nebo nadměrná hmotnost, postihují 50 % populace. Odhaduje se, že když bude pokračovat současný trend, může mít v r. 2030  až 60 % světové populace nadměrnou hmotnost nebo obezitu.

Nejzávažnější stupně obezity je potřeba léčit chirurgicky, tj. pomocí operačního výkonu. Tato oblast chirurgie se  nazývá bariatrická chirurgie, zkráceně bariatrie. Slovo pochází z řečtiny a dá se volně přeložit jako „léčba těžkých“.

Historie bariatrické chirurgie má více než 60 let. Bylo navrženo a v praxi použito téměř 50  typů operací. V novém tisíciletí se na základě nových poznatků  pozornost bariatrických  chirurgů zaměřila na nemoci provázející obezitu a začalo se mluvit o metabolické chirurgii. Zjistilo se, že se po operacích pro obezitu  zlepšují také přidružená onemocnění a chirurgové tedy neléčí  jen obezitu, ale současně také přídružená onemocnění. U některých typů operací se např. cukrovka zlepší dříve,  než dojde k poklesu hmotnosti.  

Bariatrická chirurgie se ukázala jako najefektivnější  léčba morbidně obézních pacientů. Aktuální dloudobé studie poskytují důkazy o podstatném snížení  úmrtnosti při bariatrických operacích a také o sníženém riziku vývoje nových onemocnění souvisejících s obezitou. Prokázal se také pokles využívání zdravotní péče a pokles přímých nákladů na  léčbu.

Jsme jedním ze dvou bariatrických center v republice.

zpět na úvodní stránku oddělení