Prováděné operace
Všechny operace se provádějí laparoskopicky, jen v případě nemožnosti laparoskopie se operuje klasicky.
Na našem pracovišti provádíme tyto typy operací:
- rukávová resekce žaludku (tubulizace žaludku, anglicky: sleeve gastrectomy)
- Roux-Y bypass žaludku (obejítí žaludku, anglicky: gastric bypass)
- bypass žaludku s jednou spojkou ( anglicky: one anastomosis gastric bypass)
- biliopankreatická diverze (anglicky: biliopancrreatic diversion)
- biliopankreatická diverze se zapojením dvanástníku (anglicky:biliopancreatic diversion with duodenal switch)
- SADIS (spojení dvanástníku a tenkého střeva + rukávová resekce, anglicky:single anastomosis duodenoileal with sleeve)
V minulosti jsme prováděli:
- bandáž žaludku
- plikace žaludku (zavinutí žaludku, anglicky: laparoscopic greater curvature plication)
- výzkumné operace (parciální jejunální diverze se spojkou na tenké anebo tlusté střevo)
Rukávová resekce žaludku
Principem operace je zmenšení žaludku odstraněním asi 80-90% žaludku s ponecháním úzké trubice žaludku na straně malé křiviny. Tím se významně omezí množství přijímané potravy. Objem žaludku je přibližně 100 ml. Malý žaludek se rychle naplní a tím se dosahuje rychle i pocitu sytosti. K pocitu sytosti přispívá i to, že v odstraněné části žaludku se produkuje hormon hladu ghrelin. Po operaci dochází k poklesu hladinu ghrelinu v krvi a snížení chuti k jídlu.
Roux-Y bypass žaludku
Principem operace je vytvoření malého žaludečního rezervoáru z horní části žaludku, na který se napojí klička tenkého střeva. Potrava tak neprochází dále celým žaludkem a dvanástníkem, ale dostává se rychle do tenkého střeva. Tím se částečně omezí množství přijaté potravy a sníží se využití živin z potravy. Druhá část tenké kličky se pak napojí na kličku, kterou prochází potrava ze žaludku.
Bypass žaludku s jednou spojkou
Principem operace je vytvoření žaludečního rezervoáru asi 100 ml-150 ml, na který se napojí tenké střevo jednou spojkou. Dochází tak k omezení příjmu potravy a snížení využití živin. Technicky je operace jednodušší než Roux-Y bypass. Není vhodná u pacientů s těžkou formou refluxní nemoci jícnu.
Biliopankreatická diverze
Principem operace je vytvoření žaludečního rezervoáru (provede se odstranění 2/3 žaludku) a napojení zbylého žaludku na kličku tenkého střeva . Druhá část tenkého střeva se pak napojí na tenkou kličku blízko přechodu tenkého do tlustého střeva. Tím se významně omezí především vstřebávání tuků. Pacienti po operaci musí trvale užívat léky – ionty a vitamíny, protože operací je významně snížené jejich přirozené vstřebávání.
Biliopankreatická diverze se zapojením dvanástníku
Principem operace je vytvoření žaludečního rezervoáru podobně jako u rukávové resekce. Tenké střevo se ale napojí na dvanástník. Zachová se tak přirozená funkce zmenšeného žaludku. Jinak je operace stejná jako biliopankreatická diverze.
SADIS
Principem operace je vytvoření žaludečního rezervoáru podobně jako u rukávové resekce a napojení tenké kličky na dvanástník. Princip operace je stejný jako u biliopankreatická diverze se zapojením dvanástníku. Našívá se ale jen jedna spojka střeva na dvanástník, druhá spojka na tenké střevo se již nemusí šít. Operace je technicky jednodušší a výsledky jsou velmi podobné.
zpět na úvodní stránku oddělení