Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

Operace šedého zákalu

O šedém zákalu

Šedý zákal = katarakta

Obsah:


Úvodní informace

Operace katarakty je jednou z nejstarších operaci, které lidstvo zná. Prošla mnohými změnami a dnes se za standard považuje taková operace, při které se přes malý řez, který obyčejně není potřeba uzavřít stehem, odstraní zkalená čočková hmota a do původního pouzdra se implantuje umělá nitrooční čočka.

Proces, kdy se hmoty čočky rozdrtí, smíchají s vodou a odsají, se jmenuje fakoemulzifikace. Čočka je řecky fakós a proto fakoemulzifikace.

Nejčastěji používanou metodou je emulzifikace pomocí ultrazvuku. Existují i přístroje na bázi laseru.


Kdy operovat?

Když má pacient pocit, že jeho vidění není dostatečné a neumožňuje vést život dle jeho představ. Je potřeba sledovat každé oko zvlášť, protože se může stát, že vidíme jenom jedním okem a neuvědomujeme si, že druhým okem nevidíme. Už neplatí, že zákal musí "dozrát". Naopak, čím dříve se operuje, tím je riziko komplikací menší.


Možné komplikace

Komplikace je potřeba rozdělit do více skupin. Během operace může vzniknout krvácení, může se porušit pouzdro čočky a jádro může propadnout do sklivce, může se uvolnit závěsný aparát čočky. Podle průběhu se rozhodne o tom, jestli se čočka bude nebo nebude implantovat, jestli se operace ukončí úplně nebo bude potřebná další operace. V časném pooperačním období je největší riziko snížení nitroočního tlaku a zánět. Mezi pozdější komplikace třeba zařadit hlavně změnu polohy čočky, odchlípení sítnice, změny na sítnici a zkalení zadního pouzdra čočky. Všechny tyto komplikace vyžadují další operační zákrok. Výskyt komplikací během operace nebo v pooperačním období je procentuálně velmi nízký. Není ale možné komplikaci u žádného pacienta předem vyloučit.

Naše centrum při operaci šedého zákalu /katarakty/ používá výhradně nejkvalitnější implantáty – umělé nitrooční čočky.

Šedý zákal operujeme standardně metodou fakoemulzifikace. Při této operaci přes malý řez implantujeme výhradně měkké tzv. foldovatelné umělé nitrooční čočky, které jsou z hydrofóbního akrylátu. Tento materiál je v současnosti to nejkvalitnější, co můžeme nejenom my, ale i celý vyspělý svět, pacientům nabídnout.

Kvalita implantátu – umělé nitrooční čočky – má značný vliv na kvalitu vidění pacienta a především kvalitní implantát výrazně snižuje riziko sekundární katarakty.