Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

Operace šedého zákalu

Máte šedý zákal?

Není důvod k obavám. Šedý zákal se vyvíjí postupně s věkem, ale může se také objevit náhle. Nejčastěji se vyvíjí v obou očích, ale není to pravidlem. Jedná se o civilizační chorobu, která je přítomna u 60% lidí starších 60 let. Již mnoho let je bezpečně a bezbolestně odstraňována během operačního zákroku. Zákrok se provádí v lokální anestezii aplikací anestetických kapek v jednom dni, bez hospitalizace.

Oční centrum AGEL poskytuje prvotřídní péči světové úrovně bez dodatečných nákladů a nabízí:

  • Vysoce kvalitní nitrooční čočky
  • Vysoce kvalitní operační gel, který chrání vnitřní struktury oka
  • Provedení operace mikrořezem 2,2 mm pro rychlé hojení a léčbu bez bolesti

Cena zákroku zahrnuje:

  • Provedení komplexního očního vyšetření
  • Anesteziologickou konzultaci
  • Základní umělou nitrooční čočku
  • Lokální anestezii
  • Operaci
  • Pooperační kontrolu

Operace šedého zákalu je hrazena zdravotními pojišťovnami.

Je možné zabránit vzniku šedého zákalu?
Nikdo zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Známe některé rizikové faktory, které s velkou pravděpodobností ke vzniku katarakty přispívají. Vědecké studie ukazují, že šedý zakal je častější u lidí žijících v horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu brýle s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků. Katarakta je také častější u diabetiků a lidí dlouhodobě léčených kortikosteroidy, diuretiky a trankvilizéry.
Na vznik šedého zákalu nemá vliv čtení při špatném světle, sledování televize či práce s počítačem.


Zlepší operace šedého zákalu vidění vašeho oka?
Ze statistického zpracování velkých skupin pacientů vyplývá, že výsledkem 98% operací šedého zákalu je zlepšené vidění operovaného oka. Devadesát procent operovaných dosáhne vynikající zrakové ostrosti. Znamená to, že by například bez problému splnili požadavky kladené na uchazeče o řidičský průkaz. U 5% pacientů není pooperační vidění dokonalé, ale dojde k jeho velmi výraznému zlepšení. Pouze u 2% operovaných (tj. přibližně u každého třicátého pacienta) ke zlepšení nedochází.

Mohou za to dvě skupiny problémů:
1) jiné přidružené oční choroby
Přestože operace proběhne bez problémů, její přínos pro pacienta může být nepříznivě ovlivněn například změnami na sítnici vyvolanými cukrovkou, s věkem spojenou makulární degenerací či zeleným zákalem.
2) operační a pooperační komplikace
Výsledek operace může být nepříznivě ovlivněn operačními a pooperačními komplikacemi. Mezi nejvážnější komplikace patří například pooperační infekční zánět, krvácení do nitra oka, otok sítnice, odchlípení sítnice, zvýšený nitrooční tlak, pokleslé horní víčko a úraz oka v pooperačním období. Možnému vzniku pooperačních komplikací úspěšně předcházíme kvalitním předoperačním vyšetřením a současně i interním vyšetřením .


Včasné rozpoznání a léčba komplikací může zmírnit jejich nepříznivý vliv na výsledné vidění. Při kruté bolesti, prudkém zhoršení vidění nebo při poranění oka ihned vyhledejte očního lékaře.