Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

Pracoviště

Diagnostika a léčba zeleného zákalu

Zelený zákal = glaukom

Obsah:


Co je to glaukom?

Glaukomové onemocnění neboli glaukom, lidově nazývané i zelený zákal, je onemocnění, které může vést k vážnému poškození vidění a zorného pole následkem patologických změn na strukturách oka, které jsou zodpovědné za periferní vidění na samotném zrakovém nervu.

Jeho základním a nejčastějším příznakem je nadnormálně zvýšený nitrooční tlak /NOT/


Jaké jsou příznaky onemocnění?

Glaukom je možné rozdělit podle příčiny a času vzniku do více skupin.

U vrozeného zeleného zákalu je nápadný hlavně růst oka. Protože struktury oka ještě nejsou dostatečně tvrdé a zvýšený NOT oko „roztahuje„. Paradoxně se může stát, že rodiče jsou pyšní na to, jak krásné a velké oči má jejich dítě... Při podezření na onemocnění je jediná možnost – vyšetření na specializovaném pracovišti, kde mají s diagnostikou a léčbou tohoto onemocnění zkušenosti.

Skupina sekundárních glaukomů je rozsáhlá. Patří tady onemocnění, které jsou následkem jiného procesu – např. po lécích, po zánětech, po úrazech. Průběh je podle vyvolávajícího momentu a můžu probíhat jako glaukom s uzavřeným nebo otevřeným úhlem.


Proč uzavřený nebo otevřený úhel?

Tekutina cirkulující v oku se tvoří v oblasti řasnatého tělíska a odtéká kanálkem, který je v tzv. komorovém úhlu - v místě, kde se potkává rohovka a duhovka. Pokud je úhel úzký, tak je odtok ztížený a nitrooční tlak stoupá. Příčina zvýšení je daná překážkou v odtoku. Když je komorový úhel široký a odtokové cesty nejsou blokované, tak je odtok tekutiny z oka volný a příčina je ve zvýšeném přítoku, v nadměrné produkci komorové tekutiny. Samozřejmě častá může být i přítomnost obou vyvolávajících faktorů.

Podle průběhu možno zjednodušeně onemocnění rozdělit do dvou skupin. Na glaukom chronický a akutní.


Chronický glaukom

Je možno nazvat i bezpříznakovým a v tom spočívá jeho zákeřnost. Obyčejně začíná ve věku 40 – 45 let a ojediněle se může projevit občasným zamlženým viděním nebo zčervenáním oka bez jeho zřejmého vnějšího podráždění nebo známek zánětu nebo větší zrakovou únavou. To vše proto, že nitrooční tlak je už nad hranicí normy, takže nitroočním strukturám škodí, ale ještě není tak vysoký, aby způsoboval bolest. Proto se při každém očním vyšetření u pacientů v rizikovém věku musí měřit oční tlak. A z tohoto důvodu by měli být brýle předpisované na pracovišti, kde je možné nitrooční tlak vyšetřit.

Při této formě onemocnění dochází k poškození zrakové ostrosti až později. Prvním příznakem je zužování zorného pole. To může být tak nenápadné, že pacient si ho všimne až v pokročilém stádiu onemocnění. Při neléčeném nebo nedostatečně léčeném glaukomu se zorné pole zúží až do té míry, že pacient vidí jakoby přes hlaveň pušky. Toto vidění neumožňuje prostorovou orientaci.


Akutní glaukom

Je obyčejně glaukom s uzavřeným úhlem. K nárůstu NOT dochází náhle a tlak může dosáhnout až vysoko nad normální hodnoty i 70 a více mm Hg. (Norma je do 20 torrů). Tento stav se projeví náhlým zhoršením vidění, silnými bolestmi hlavy hlavně v oblasti obočí. Bolesti můžou imitovat i jiné onemocnění, například srdeční infarkt či náhlou břišní příhodu. V tomto případě je potřebná okamžitá léčba s cílem snížit tlak na přijatelné hodnoty a po jejich stabilizaci je potřebná operace.

Zvláštní typ glaukomového onemocnění je tzv. glaukom bez tlaku. Příznakem je zhoršování zorného pole. Diagnostika je náročná a často náhodná.


Jaké jsou možnosti léčby?

Základní léčba je tzv. konzervativní, zpravidla kapkami. Dnes je k dispozicí velké množství léčiv a záleží na typu onemocnění a jeho stádia, pro jaký typ léčby se rozhodne. Některé léky mají vedlejší účinky, a tak se stávají pro pacienta nevhodnými i při příznivém účinku. Účinnost léčby je potřeba pravidelně kontrolovat. Nestačí sledovat jenom pokles tlaku. Nutné je sledování změn na očním pozadí a stav zorného pole. Platí, že při dostatečné léčbě poklesne nitrooční tlak pod hranici 15 torrů.

V případě nedostatečné kompenzace, nebo když pokračují funkční změny, nebo hodnoty NOT neklesnou na požadovanou úroveň, přichází do úvahy chirurgická léčba, neboli operace.

Patologické změny - zhoršení zorného pole, vidění nebo nálezu na očním pozadí, jsou trvalé. To, co je poškozené, se už nedá zlepšit. Proto i operace není v důsledku zlepšení vidění, ale proto, aby se zabránilo dalšímu zhoršování.

zpět na úvodní stránku oddělení