Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

Centrum péče o matku a dítě

Po porodu


Oddělení šestinedělí

Oddělení šestinedělí disponuje 23 lůžky a lze využít i 5 nadstandardních pokojů včetně rodinného pokoje.

Na pokojích oddělení šestinedělí je zaveden systém rooming-in, neboli společný pobyt maminky s dítětem 24 hodin denně. Tento systém přispívá k snadnějšímu zvládnutí kojení a celkové péče o novorozence, vše za pomoci zkušeného personálu.

Návštěvy na standardních pokojích probíhají dopoledne od 10 do 11 hodin, odpoledne od 15 do 18 hodin.

Nadstandardní pokoje mají prodlouženou návštěvní dobu od 9 do 21 hodin.

Pro maminku je po porodu velice důležitý odpočinek. Doporučujeme, aby na návštěvu chodili jen nejbližší příbuzní a volili spíše odpolední čas, kdy neprobíhají lékařské vizity.

Na oddělení šestinedělí poskytujeme bohaté snídaně formou švédských stolů, vegetariánské pokrmy či výběr ze tří druhů obědů dle chuti.


Nadstandardní pokoje

Na oddělení šestinedělí můžete využít 5 nadstandardních pokojů. Všechny pokoje prošly během roku 2019 a 2020 rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí útulné a moderní zázemí.

Čtyři pokoje jsou jednolůžkové s možností přistýlky pro tatínka. Pátý nadstandardní pokoj je tzv. rodinný – je vybaven dvěma lůžky s možností doplnění další dětské přistýlky. Můžete zde trávit první společné chvíle nejen s tatínkem a miminkem, ale i s jeho starším sourozencem.

Součástí pokojů je televize, rádio, lednička, mikrovlnná trouba, wifi připojení. Po domluvě je možno objednat stravu pro tatínka.

Pro nadstandardní pokoje platí prodloužené návštěvní hodiny od 9 do 21 hodin.

Nadstandardní pokoj nelze rezervovat dopředu.

Ceník nadstandardních pokojů. Platit je možné kartou.


Péče o miminko

Sestřičky a lékaři Vám během pobytu u nás pomůžou a vysvětlí základní péči o novorozené miminko – jak přebalovat, polohovat, koupat. Naše laktační poradkyně Vám budou nápomocny při kojení.

Děťátko během prvních dní absolvuje screeningová vyšetření:

  • na vrozené vady očí a uší,
  • ultrazvuk ledvin a kyčlí,
  • vyšetření na závažné vady srdce,
  • odběr z patičky na metabolické poruchy.

Vše samozřejmě s možností přítomnosti maminky.

Během hospitalizace budete mít také možnost vyzkoušet pomůcky na podporu kojení vč. odsávačky mateřského mléka.


Rodné listy

Ve spolupráci s radnicí Ostrava-Vítkovice bylo u nás zřízeno detašované pracoviště matriky. Díky tomu mohou maminky odcházet z porodnice s rodným listem svého dítěte. Rodiče, kteří této služby chtějí využít, musí při přijetí na porodní sál odevzdat oddací list či Zápis o určení otcovství k nenarozenému dítěti souhlasným prohlášením rodičů.


Kurz Něžná náruč

Během pobytu na oddělení šestinedělí můžete využít kurzu „Něžná náruč“ dle Evy Kiedroňové, ve kterém se dozvíte, jak nejlépe pečovat o Vaše miminko (např. jak jej správně chovat, jaké jsou vhodné polohy pro odpočinek, spánek, hru, kojení, odříhnutí atp.). Více informací Vám poskytne personál na oddělení šestinedělí.

Kurz můžete absolvovat i po propuštění domů. Probíhá v úterý nebo ve středu od 12:30 do 14:00 v budově D (rehabilitace) a je nutné se předem telefonicky objednat na telefonním čísle 727 954 917, vždy mezi 7–14 hod. Cena kurzu je dle aktuálního ceníku rehabilitace.


Laktační poradna

V průběhu pobytu v nemocnici jsou maminkám k dispozici naše sestřičky, které jsou nápomocné při prvních chvílích kojení. Nebojte se je kdykoli oslovit s žádostí o pomoc.

Všem maminkám je nabídnuta telefonická konzultace v prvních týdnech po propuštění domů.

V případě potřeby jsou Vám laktační poradkyně k dispozici od pondělí do pátku od 7 do 15 hodin na telefonním čísle 602 763 499.

Po dobu 24 hodin lze jakýkoliv problém rovněž konzultovat na telefonním čísle 595 633 540 (novorozenecké oddělení) a 595 633 505 (oddělení šestinedělí).

10 kroků k podpoře kojení


Zapůjčení monitoru dechu

Ve spolupráci s Nadací Křižovatka poskytujeme rodičům k zapůjčení monitory dechu, které sledují dechovou aktivitu novorozenců a kojenců.

V případě zástavy dechu na tuto skutečnost upozorní hlasitým alarmem a dítěti je tak možno včas poskytnout první pomoc a snížit výskyt syndromu náhlého úmrtí novorozence.

Monitor dechu je kalibrovaný a je možné si jej zapůjčit na 6 měsíců za 1200 Kč. Platba je možná pouze hotově, přístroj si nelze dopředu rezervovat.

V případě zájmu o zapůjčení využijte níže uvedený kontakt.

Hana Přečková
tel.: 595 633 546 nebo 774 148 485
pondělí–pátek 8:00-14:00


Zapůjčení váhy

Rodičům nabízíme zapůjčení váhy Tanita, která měří hmotnost dítěte. Před zapůjčením se vybírá vratná záloha 1 000 Kč v hotovosti, která je následně vrácena. Samotná výpůjčka je zpoplatněna, za první týden výpůjčky 200 Kč a každý další týden 100 Kč (lze hradit i kartou). Zapůjčení lze prodloužit vždy po domluvě. 

Pro další dotazy a v případě zájmu využijte kontakt níže.

Hana Přečková
tel.: 595 633 546 nebo 774 148 485
pondělí–pátek 8:00-14:00


Nekuřácká porodnice

Maminko, udělejte to nejlepší pro své dítě – můžete kojit a přestat kouřit! Pomůžeme Vám.

Zvýšené riziko předčasného porodu, nižší porodní hmotnost, vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence a kojence, abnormality a poruchy vývoje a chování – to jsou jen některá z rizik, kterými jsou ohroženy děti kouřících těhotných žen. Po porodu kouření snižuje množství i kvalitu mateřského mléka, mění jeho chuť, a proto jej miminka mohou odmítat. Bohužel je toto jedním z důvodů, proč kuřačky kojí kratší dobu.

Nejlepší prevencí proti výše uvedeným komplikacím je skončení s kouřením ještě před otěhotněním. Přestat kouřit má však význam v jakémkoliv týdnu těhotenství, ale i po porodu.

V roce 2012 bylo v naší porodnici téměř 19 % matek-kuřaček a o deset let později, v roce 2022, bylo matek-kuřaček stále 16 %.

Proto nabízíme maminkám pomoc s odvykáním kouření. V rámci projektu „Nekuřácká porodnice – aneb musím kouřit s Tebou, mami?“ zdravotníci vysvětlují maminkám rizika spojená s kouřením a v případě zájmu jim pomáhají překlenout dobu nepříjemných abstinenčních příznaků pomocí náhradní nikotinové terapie.

Jako jediní v Moravskoslezském kraji v naší porodnici nabízíme maminkám kuřačkám možnost postupně si odvykat od závislosti na tabáku. Během pobytu v porodnici ZDARMA nabídneme těmto maminkám náhradní nikotinovou terapii ve formě náplasti a žvýkaček.

Zároveň s těmito pomůckami dostanou i kontakt na lékárnici PharmDr. Martinu Ševčíkovou (odvykani@vtn.agel.cz), se kterou si mohou domluvit následné konzultace, které jsou rovněž ZDARMA. Maminky z porodnice domů tak odchází s nastartovanou terapií a jsou blíže k úspěšnému překonání závislosti na tabáku.

Při pokračování v odvykání kouření mají maminky nárok na příspěvek od své zdravotní pojišťovny až do výše 2000 Kč.


Návštěvní služba pro naše klientky

Milé maminky,

období sžívání se s novou rolí může být někdy náročné. Každá žena si zaslouží péči a odbornou pomoc v citlivém období šestinedělní. Naše porodní asistentky Vám nabízejí individuální konzultaci v pohodlí Vašeho domova.

V případě zájmu nám napište prostřednictvím e-mailu: petra.chromkova@vtn.agel.cz, nebo telefonního čísla 595 633 509 a uveďte, prosím, své jméno, telefonní číslo a adresu. My Vás budeme na základě těchto informací telefonicky kontaktovat, vyslechneme si Váš požadavek a domluvíme si termín společného setkání.

Cena této nadstandardní služby je dle aktuálního ceníku, platba je možná pouze hotově. V ceně je zahrnuta i doprava do místa Vašeho bydliště.


Co dále zařídit po odchodu z nemocnice

Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny
Při narození je dítě automaticky pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka. Je však nutné provést registraci dítěte do 8 dnů na okresní pobočce příslušné zdravotní pojišťovny (je nutné doložit rodný list dítěte).

Sleva na dani
Pro uplatnění slevy na dani je nutné odevzdat kopii rodného listu na mzdovou účtárnu Vašeho zaměstnavatele (nebo Správu sociálního zabezpečení).

Návštěva dětského lékaře
Po návratu z nemocnice informujete Vámi vybraného dětského lékaře, který provede prohlídku miminka, případně se s Vámi domluví na návštěvě v ordinaci.

Žádost o porodné
U prvního nebo druhého dítěte může rodina s nízkými příjmy zažádat o porodné na kontaktním místě Státní sociální podpory při Úřadu práce v místě trvalého bydliště. Více informací spolu s příslušným formulářem naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz