Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Pracoviště

Bezpečná porodnice – aneb na naše děti nekašleme

Cílem očkování je ochrana novorozenců a malých kojenců před černým kašlem.

Černý kašel může být velmi závažné onemocnění zejména pro novorozence a malé kojence.

Proti černému kašli jsou očkováni pouze malé děti a školáci. Ochrana pak postupně mizí. Dospívající a dospělí se pak mohou černým kašlem nakazit, šířit černý kašel ve svém okolí a dosud nenaočkované tak ohrozit.

Děti do jednoho roku se nejčastěji nakazí v rodině.

Přeočkování proti černému kašli se doporučuje matkám nejpozději do 72h po porodu a všem jejich blízkým, kteří jsou v těsném  kontaktu s novorozencem, nejlépe však ještě  v průběhu těhotenství, to je po ukončeném 27. týdnu gravidity do konce 37. týdne gravidity, kdy očkováním dojde k dočasnému zvýšení protilátek v mateřské krvi, které procházejí od matky přes placentu k jejímu nenarozenému dítěti. Tyto přenesené protilátky pak chrání dítě v prvních 3 měsících po narození, než může být samo očkováno proti černému kašli. V pozdějším týdnu těhotenství už k přenosu protilátek přes placentu nedochází, očkování ale stále má význam, jelikož k přenosu protilátek dochází během kojení v mateřském mléce. Přenos protilátek mateřským mlékem je však menší než krví při placentárním přenosu.

Proto personál naší porodnice je očkován proti černému kašli a tak očkováním Vás maminek a vašich blízkých můžeme společně  ochránit Vaše čerstvě narozené dítě.

Součástí vakcíny je i očkování proti tetanu a záškrtu a přeočkováním proti černému kašli si tak prodloužíte ochranu i proti těmto nemocem. Z tohoto důvodu však očkování může být provedeno nejdříve s ročním odstupem od eventuelního již dříve proběhlého naočkování proti tetanu!

Pokud budete mít jakékoliv otázky k problematice očkování v naší porodnici, prosím kontaktujte nás.

Tým gynekologicko – porodnického oddělení, odpovědná vedoucí prim. MUDr. Ivana Lukáčová
telefon:
  595 633 516, 595 633 505
e-mail:  ivana.lukacova@vtn.agel.cz

Přeočkování proti černému kašli není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

zpět na úvodní stránku oddělení