Jak cestovat v těhotenství bez komplikací radí primářka z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice
14.7.2025
Letní měsíce jsou časem dovolených a cestování. Změna prostředí, vysoké teploty nebo dlouhé přesuny ale mohou v těhotenství znamenat zvýšenou zátěž. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice proto přináší praktická doporučení, jak cestovat bezpečně a bez zbytečných komplikací i v těhotenství.
Stále častější a oblíbenější jsou cesty letadlem, které jsou v případě nekomplikovaného těhotenství obecně považovány za bezpečné mezi 14. až 28. týdnem těhotenství. „Nastávajícím maminkám ale vždy raději doporučujeme konzultovat plánovanou cestu se svým lékařem, volit raději destinaci s doletem do 3–4 hodin, omezit lety před 13. týdnem gravidity a nelétat po 36. týdnu těhotenství,“ říká MUDr. Ivana Lukáčová, primářka gynekologicko-porodnického oddělení. Během letu také doporučuje dbát na dostatečný příjem tekutin, pravidelné procházení a protažení a vhodné oblečení pro zmírnění nepříjemných otoků i jako prevenci krevních sraženin, kterou může změna tlaku v letadle způsobit. Některé letecké společnosti po 28. týdnu gravidity u těhotné vyžadují potvrzení lékaře, kde by měla být napsaná datace těhotenství, že jeho průběh je nekomplikovaný a pro těhotnou maminku vhodný. Většina leteckých společností neumožňuje lety těhotným po 36. týdnu gravidity.
Při plánování dovolené je také vhodné pečlivě zvážit volbu destinace. Exotické země mohou lákat svou krásou, ale nejsou vhodné pro těhotné a představují i možná zdravotní rizika. „Budoucí maminky musí počítat s tím, že viry snáze procházejí placentární bariérou, proto oblasti, kde hrozí onemocnění, s kterým se ženy ze střední Evropy nikdy nepotkaly, mívají horší průběh. Také víme, že některé infekce, způsobené virem Zika, nebo horečka dengue či malárie, mohou ohrozit vývoj plodu. Je dobré si v dostatečném předstihu také ověřit, jaká očkování jsou bezpečná a dostupná. Některé vakcíny se totiž v těhotenství nepodávají vůbec,“ upozorňuje MUDr. Lukáčová.
Zvýšenou opatrnost by měly těhotné ženy věnovat i výběru jídla a hygieně. „Těhotným ženám nedoporučujeme jíst málo tepelně zpracované jídlo, proto se doporučuje vyhýbat syrovému masu, rybám, nepasterizovaným mléčným výrobkům, zrajícím sýrům a potravinám z neověřených zdrojů,“ říká primářka MUDr. Ivana Lukáčová. Pít by se měla výhradně balená voda a je vhodné vynechat led v nápojích. Zároveň je dobré mít po ruce základní léky vhodné pro těhotné konzultované s lékařem a přibalit do zavazadla dezinfekční prostředky na ruce.
K letní dovolené často patří také koupání. To je v těhotenství zpravidla bezpečné, pokud žena nemá komplikace a dodržuje hygienická opatření. „Koupání v čistém moři nebo bazénu je vhodné, avšak je třeba vyhýbat se nečistým vodám, vířivkám a termálním koupelím s vysokou teplotou, prudkým vstupům do vody nebo kluzkým povrchům, které zvyšují riziko pádu. Po koupání se doporučuje vyměnit mokré plavky, osprchovat se a věnovat pozornost případným známkám vaginální infekce, těhotné ženy mají totiž vyšší náchylnost na mykotické infekce pochvy,“ doporučuje primářka.
„Cestování v těhotenství vyžaduje určitou rozvahu a plánování. Každá žena je jiná, a proto je důležité své možnosti konzultovat s lékařem, nezapomenou si přibalit zdravotnickou dokumentaci, léky a sjednat si odpovídající cestovní pojištění,“ uzavírá MUDr. Ivana Lukáčová.
ZpětKontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
[email protected]
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL