Průlom v léčbě mrtvice: Lékaři z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice jako první v Česku použili unikátní stent
17.3.2025
Tým Vaskulárního centra Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice zavedl jako první v České republice nový typ pleteného stentu Caresto určený zejména pro léčbu pacientů s akutní mozkovou mrtvicí. Novou, bezpečnější léčebnou metodu vítkovičtí lékaři poprvé použili v lednu u dvou pacientů časně po mozkové příhodě. Zkraje března ji pak v přímém přenosu ze sálu představili také odborné veřejnosti v rámci konference 50. Angiodny.
„Tento zákrok je velkým pokrokem zejména pro pacienty s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou, zvanou tandemová léze. Tedy postižením přívodných tepen mozkových na dvou úrovních. Doposud byla jejich léčba velmi riziková. Díky nutnosti okamžitého „ředění“ krve hrozilo prokrvácení mozkové tkáně nebo naopak akutní uzávěr standardního stentu,“ vysvětluje MUDr. Jerzy Bezecny, vedoucí lékař angiologického programu Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.
Nový typ stentu dává těmto pacientům novou naději na vyléčení. „Stent Caresto se vyznačuje vysokou flexibilitou, která umožňuje jeho zavedení i do výrazně vinutých tepen. Jeho speciální povrchová úprava s HEAL technologií snižuje potřebu léků na ředění krve – pacienti užívají pouze jeden typ léků místo dvou, což snižuje riziko krvácení do mozkové tkáně postižené nedávnou mrtvicí,“ zdůrazňuje.
Novou technologii, na jejímž vývoji se podíleli také čeští vědci, představili angiologové z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice svým kolegům během konference 50. Angiodny. Stent na ostravském pracovišti zavedli v živém přenosu MUDr. Martin Válka a MUDr. Jan Krajča. MUDr. Jerzy Bezecny jeho zavádění pak širokému auditoriu komentoval.
„Navíc jsme v rámci prezentace na angiodnech provedli pacientovi před a po výkonu vyšetření mozku pomocí magnetické rezonance, abychom dokázali bezpečnost této léčebné procedury,“ dodává MUDr. Bezecny.
Jím vedený tým intervenčních angiologů a radiologů Vaskulárního centra Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice se léčbě akutních mozkových příhod věnuje již více než 20 let. V České republice ročně postihne toto onemocnění přes 25 000 lidí a počet pacientů stále narůstá. Zásadní roli v léčbě hraje včasné rozpoznání nemoci a zásah lékařů. Nejčastěji mrtvice vzniká z důvodu ucpání cévy, která brání přívodu krve do mozkové tkáně.
ZpětKontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL