Skalpel, prosím! Aneb Co obnáší práce sálové sestry
5.12.2024
Instrumentářka, sálová sestra nebo perioperační sestra. Pod těmito názvy se skrývá jedna důležitá zdravotnická profese, bez které se žádná operace neobejde. Její práce je fascinující kombinací technické zručnosti a detailní znalosti operačních procesů a postupů. Pojďte se s námi na povolání perioperační sestry podívat blíže!
Odborník na nástroje, anatomii i techniku
Na operačních sálech se dnes používají stovky chirurgických nástrojů, celá řada přístrojů nebo různé druhy šicích materiálů. O všech musí mít sálová sestra dokonalý přehled a znát musí také způsob jejich použití. Tím ale přehled jejich znalostí nekončí. Perioperační sestra ovládá anatomii a zejména postupy operačních výkonů, neboť je pravou rukou chirurga a musí být vždy krok před ním.
Pro tuto profesi je klíčová nejen manuální zručnost a technická dovednost, ale i schopnost koordinace a preciznosti. Perioperační sestra připravuje a podává nástroje, ale také například u laparoskopických operací často zastává roli kameramana. „Je to práce vhodná spíše pro technicky zdatné typy, je náročná, ale krásná. Při operaci držíme háky, odsáváme, podáváme nástroje, držíme optiku,…“ popisuje některé z úkonů Nina Hrtanová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice s dvacetiletou praxí perioperační sestry.
Když „týmový hráč“ není jen prázdné heslo, ale popis práce
Aby operační tým fungoval jako dobře promazaný stroj, je nutná týmová souhra. „Ideální případ je, když si mezi sebou nemusíme říct ani slovo, protože každý zná svou úlohu. Když operatér natáhne ruku a hned víte, jaký nástroj mu podat,“ říká Hrtanová. I proto se sálové sestry učí nové techniky a postupy společně s lékaři.
Na sále jsou při operaci zapotřebí vždy dvě perioperační sestry, které mají svou úlohu jasně rozdělenou. Jedna z nich je instrumentářka, zatímco druhá, tzv. „obíhající“, funguje jako spojka mezi sterilním a nesterilním prostředím s možností okamžité reakce na potřeby týmu. Jejich úzká spolupráce je klíčová pro zajištění hladkého průběhu operace. V sále se pohybují s jistotou a dobře vědí, kde najít potřebné vybavení a jak ho správně použít.
Kudy vede cesta na operační sály
„V minulosti se na operační sály pomalu stála fronta. Já sama jsem kvůli velkému zájmu čekala rok, než jsem se na toto místo dostala,“ vzpomíná na své začátky Nina Hrtanová. Dnes je situace o poznání snazší. Na sál se vystudovaná všeobecná zdravotní sestra dostane klidně hned po škole, ale než se stane „samostatnou jednotkou“, trvá to dalších 9-12 měsíců, kdy pracuje pod dohledem zkušené erudované perioperační sestry. Tou se může stát až po absolvování atestace, tedy po dalším zhruba roce a půl specializačního studia. Zkrátka platí zde pravidlo, že možná trvá měsíce, než se instrumentářka zaučí, ale roky, než se vypracuje. „Obzvlášť pokud si vybere pracoviště, na kterém se v rámci operativy střetává mnoho oborů, jako je například to naše,“ pokračuje Hrtanová.
Jak vypadá den perioperační sestry
Běžný operační den sálové sestry je velmi pestrý, protože nejen každý obor, ale i každá operace má svá specifika. Jeden den se tak pasuje do role kutila, když sestavuje vrtačku a pilu při ortopedických operacích, druhý den do role kameramana, který se snaží pro operatéra vykouzlit co nejlepší záběr při laparoskopických operacích a třetí den stojí doslova u zrodu nového života, protože instrumentuje například u císařského řezu.
Její práce ale začíná dlouho předtím, než vstoupí na sál samotný operatér. V podstatě už den předem se z plánovaného operačního programu dozví, co ji na druhý den čeká a může se tak lépe připravit. Před každým výkonem je nutné sestavit instrumentárium, spustit přístroje a nachystat ostatní materiál. Každá položka se eviduje speciální čtečkou, aby bylo průkazné, že vše bylo sterilní a použito v souladu s předpisy.
Práce na sálech je náročná, ale rozhodně stojí za to, pro řadu perioperačních sester je to pak láska na celý život. „Když si to jednou oblíbíte, tak v tomto povolání setrváte celý život. Jednou sálová sestra, navždy sálová sestra,“ popisuje s úsměvem svou vlastní zkušenost Nina Hrtanová, vrchní sestra oddělení chirurgie Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.
Benefity vítkovické nemocnice – nástupní bonus 150 000 Kč i firemní školka
Pokud vás práce perioperační sestry zaujala, můžete zkusit své štěstí právě ve vítkovické nemocnici, kde mají volná místa. Na zájemce a zájemkyně čeká náborový příspěvek, 5 týdnů dovolené, široká škála různorodých benefitů (sport, kultura, relaxace, slevové akce aj.), podpora dalšího odborného vzdělávání nebo třeba firemní školka v areálu nemocnice. Více informací se zájemci dozví na webových stránkách https://nemocnicevitkovice.agel.cz/ v sekci Kariéra.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská, MBA
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL