Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Trojice kočičích terapeutů pomáhá léčit pacienty následné péče Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

23.1.2023

Když před lety našli Yodu jako malé opuštěné koťátko v popelnici, nikdo netušil, že jednou bude v roli kočičího terapeuta pomáhat v nemocnici. Dnes Yoda pravidelně dochází na Oddělení následné péče Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice a z řady terapeutů ze zvířecí říše zde není jediný. Pravidelnými pomocníky při léčbě pacientů jsou zde také kocouři Arwin Angeliro a Quentin.

Felinoterapii, tedy alternativní léčbu pomocí koček, nabízí vítkovická nemocnice na Oddělení následné péče od loňského roku. Zatímco dva chlupatí mazlíčci Arwin Angeliro a Quentin přicházejí na oddělení společně se svou felinoterapeutkou Denisou Nováčkovou jednou do měsíce, Yoda má služby častější, a to třikrát až čtyřikrát do měsíce. Jeho panička je totiž na zdejším oddělení vedoucí lékařkou a při terapiích jej doprovází. „Yoda byl jako sotva měsíční koťátko zachráněný z popelnice. Ujala jsem se ho a pečovala o něj od miminka, teď už má tři roky. Doma máme kočky celkem čtyři, ale Yoda z nich má nejklidnější povahu, a tak se skvěle hodí na felinoterapii,“ uvedla majitelka Yody, milovnice koček a vedoucí lékařka oddělení následné péče MUDr. Zornitza Petrova Markantová, která se svým svěřencem společně absolvovala kurz k provádění felinoterapie a má tak veškerou potřebnou certifikaci k poskytování této metody.

„Kocourci společně s felinoterapeutkou vždy projdou celé naše oddělení a navštíví v průměru 70 procent pacientů. Někteří pacienti se na jejich návštěvu vysloveně těší, někteří třeba zpočátku nejeví výraznější zájem, ale jakmile kocouři vstoupí do jejich blízkosti, hned si je získají,“ popisuje Lenka Holubová, staniční sestra oddělení následné péče Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice s tím, že kočky dovedou mnohdy například rozmluvit nebo rozhýbat pacienty, kteří jsou jinak apatičtí.

Hnědočerní kocourci Arwin Angeliro a Quentin, kteří na oddělení následné péče docházejí, jsou rasy sibiřské kočky, která se vyznačuje sametovou srstí a mohutným tělem i ocasem. „Povahově jsou klidní i trpěliví, přesně tak, jak to má u terapeutických koček být. Samozřejmě mají také osvědčení o absolvování felinoterapeutické zkoušky, pravidelná očkování, pravidelné zdravotní prohlídky i pojištění,“ vyjmenovává Lenka Holubová náležitosti, které byly nutné pro zahájení úspěšné spolupráce.

Nyní dělají kočičí terapeuti pacientům příjemnou společnost, pomazlí se, ale třeba i vybízejí k aktivitě pomocí společné hry. „Spektrum pozitivních účinků, které felinoterapie má, je velmi široké, a to i v případě, kdy kočka zdánlivě jen obyčejně leží na klíně pacienta. I takový obyčejný kontakt totiž podporuje komunikaci, odbourává stres i rutinu, kterou zde pacienti často zažívají, a pacienty mobilizuje – kočičí mazlíci totiž přímo vybízejí k hlazení. Po návštěvě koček u pacientů pozorujeme zlepšení jejich psychické pohody i zlepšení jemné motoriky. Kočky také podněcují ke smysluplnému trávení času a pacienti pak často vzpomínají i na své vlastní domácí mazlíčky,“ hodnotí Lenka Holubová

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: