Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Vadné držení těla trápí 42 % školáků. V řadě případů lze problémům s páteří snadno předcházet, říká lékařka Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

22.8.2022

Čtyři z deseti dětí v Česku trápí vadné držení těla, které způsobuje bolesti hlavy, zad a také často urychlí rozvoj degenerativních změn páteře v dospělosti. V řadě případů lze vadnému držení těla a problémům s páteří snadno předcházet. Stačí dbát na dostatek pohybu a zdravý životní styl. Zvýšenou pozornost by měli rodiče věnovat hlavně čerstvým školákům, velkou roli hraje také správný výběr aktovky. Rehabilitační oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice ročně navštíví desítky dětí, které potřebují ulevit od bolesti.

„Pozorujeme, že problémy s páteří a vadným držením těla trápí často děti již v předškolním věku. Nárůst obtíží, ale roste s povinnou školní docházkou. Děti v tomto období přichází o spontánní pohyb, velké množství času tráví v sedě ve školní lavici, družině a poté doma u domácích úkolů, televize nebo počí-tače. Omezený pohyb, špatné držení těla, nevhodné návyky a školní pomůcky vedou jen k svalové ne-rovnováze a dalším problémům,“ popisuje MUDr. Jana Štveráková, primářka oddělení léčebné reha-bilitace Nemocnice AGEL Ostrava – Vítkovice. Negativní dopady na tělo může mít třeba nesprávný sed, stereotyp chůze, špatná ergonomie, nepřiměřené sportovní zatížení, špatné pracovní prostřední, ale také vysoká psychická zátěž či obezita. „Během posledních let přibývá v ambulancích i na našem oddělení dětí s nadváhou a obezitou. Na tomto negativním trendu má podíl nejen covidové období, kdy děti byly doma na distanční výuce, ale také špatné stravovací návyky a hlavně nedostatek pohybu. Tyto fakta se pak propisují do celkového zdraví dítěte,“ zmiňuje MUDr. Jana Štveráková.

I zdánlivé drobnosti jako je nevhodná výška a sklon pracovního stolu, slabé osvětlení nebo velká hmot-nost aktovky a její špatné umístění na zádech mohou hrát ve vývoji pohybového aparátu velkou roli. Během učení u nevhodně nastaveného pracovního stolu si může dítě při dlouhodobém a pravidelném předklonu hlavy navodit bolesti hlavy a krční páteře. „Řadu školáků trápí hlavně těžké aktovky a jejích umístění na zádech. Aktovka či batoh by měl být vždy umístěn ve středu zad. Dlouhé popruhy vedou ke zvýšení bederní lordózy. Naopak aktovka, která je umístěna příliš vysoko v oblasti ramen vede zase k rozvoji zvýšení kyfózy hrudní páteře. Školáci rádi nosí tašku přes jedno rameno, ale to je vůbec to nejhorší co mohou udělat. Obecně je doporučováno, aby hmotnost aktovky nepřesahovala desetinu tělesné hmotnosti dítěte,“ uvádí MUDr. Jana Štveráková.

Řadě problémům však snadno předcházet. Důležitá je včasná diagnóza a pravidelné cvičení. Vadné držení těla lze korigovat a problémy s pohybovým aparátem mohou snadno poznat i rodiče. Hrbení se, předsunutá hlava, vyklenuté břicho, páteř vychýlena do strany, ale i plochá záda. To jsou nejčastější znaky vadného držení těla. Tyto projevy není vhodné nijak podceňovat. „Oddalování návštěvy lékaře vede ke strukturálním změnám páteře, které pak již nedokážeme rehabilitací ani cvičením změnit. Na-příklad včas neléčená skolióza páteře vede k doživotním problémům, které mohou mít mimo jiné taky negativní dopad na psychiku. Ideální je navštívit lékaře již při prvním podezření a preventivně s dětmi provádět rehabilitační cvičení,“ uzavírá MUDr. Jana Štveráková.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: