Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Průjmy, angíny, záněty průdušek. Dětské oddělení vítkovické nemocnice je plné malých pacientů. Po covidu mají oslabený imunitní systém

22.4.2022

Ačkoliv se duben blíží ke svému konci, dětské oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice je i nadále plné malých pacientů, které trápí respirační i střevní problémy. Je to důsledek oslabeného imunitního systému dětí po pandemii koronaviru.

„Zaznamenáváme stále velký počet akutních respiračních onemocnění, konkrétně horních cest dýchacích, ale také se nesnižuje počet dětských pacientů, kteří mají akutní onemocnění trávícího traktu, v tomto případě se jedná zejména průjmy,” potvrzuje MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení vítkovické nemocnice. „Je to určitě neobvyklé a nebyli jsme na to v minulých letech zvyklí. Dalo se ale předpokládat, že jakmile se děti vrátí po pandemii, během které se sociální kontakty mnohdy snížily na minimum, do škol a různých kolektivů, tak si onemocněními projdou.”

V posledních týdnech jsou lůžka na dětském oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice téměr neustále plná a hospitalizace malých pacientů je o to náročnější, neboť je třeba mít oddělené pacienty s virovým onemocněním od těch s onemocněním bakteriálního původu. „Musíme velmi rychle reagovat a propouštět uzdravené děti včas, protože množství hospitalizovaných dětí stoupá každým dnem,” pokračuje primář. „Velká část dětí končí na jednotce intenzivní péči. Obzvlášť jsou to případy těžké dehyd-ratace při průjmových onemocnění, ale máme i děti, které vyžadují kyslíkovou terapii pří případech akutních respiračních onemocnění dolních dýchacích cest,” konkretizuje současné hospitalizace MUDr. Boženský a přidává vysvětlení aktuální situace: „Děti na infekce trpí každoročně, covidová epidemie ale změnila naše chování a možná jsme ztratili zkušenosti, které jsme měli s respiračními infekty. Covidová situace změnila náš imunitní systém, možná se stal trošičku lenivějším a samozřejmě mu bude nějakou dobu trvat, než si zvykne na nové respirační infetky.”

Dobrou zprávou alespoň je, že výrazněji o sobě nedává zatím vědět chřipka, která se však dříve nebo později na nemocnosti dětské i dospělé populace projeví. „Pokud nepřijde v jarních měsících, tak určitě ji očekáváme na podzim. Chřipka určitě nezmizela,” dodává na závěr MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: