Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice zve na Den prevence zeleného zákalu

23.3.2022

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice pořádá v úterý 29. března Den prevence zeleného zákalu, při kterém si mohou zájemci v prostorách Lékárny AGEL, přímo v areálu nemocnice, nechat zdarma vyšetřit od 8 do 13 hodin nitrooční tlak. Zároveň lze využít pro tento den 50% slevu a absolvovat také optickou koherenční tomografii neboli OCT vyšetření. Díky němu dokáže oční lékař včas zaznamenat vedle zeleného zákalu i další oční onemocnění jako otoky na sítnici, věkem podmíněnou makulární degeneraci a další onemocnění oka.

„Hlavní příčinou vzniku glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit během jednoduchého vyšetření za pár minut. Takové vyšetření je zcela bezbolestné a není důvod se ho obávat,“ popisuje MUDr. Jana Juhászová, primářka očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice s tím, že preventivně by měli vyšetření nitroočního tlaku absolvovat především osoby starší 65 let, a to zejména ženy, u kterých se glaukom vyskytuje nejčastěji.

„Zároveň mezi rizikové osoby patří i lidé s cukrovkou, nízkým krevním tlakem, a ti, v jejichž rodině se zelený zákal vyskytl. Objevit se však může u kohokoliv v jakémkoliv věku, proto je na místě prevenci nepodcenit. U rizikových osob a osob nad 45 let doporučuji prevenci jednou za rok, u ostatních alespoň jednou za tři roky,“ doporučuje primářka.

Pro účast na Dni prevence zeleného zákalu v úterý 29. března se lidé mohou objednat na určený čas prostřednictvím webového odkazu na https://vzdelavani.vtn.agel.cz/, ale zájemci o vyšetření  mohou dorazit do Lékárny AGEL v areálu vítkovické nemocnice i bez předchozí registrace.