Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice léčí nově rány pomocí podtlaku také ambulantně

27.7.2020

Jako jedna z prvních zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji začala v těchto dnech Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice ambulantně léčit rány pomocí řízeného podtlaku - metodou NPWT (Negativ Pressure Wound Therapy). Dosud nemocnice tuto neinvazivní metodu, která výrazně zkracuje délku hojení ran, používala pouze u hospitalizovaných pacientů, nově nyní také v ambulanci chronických ran. Ambulantní léčbu pomocí řízeného podtlaku v současné době hradí zdravotní pojišťovny.

„Principem metody je udržování konstantního podtlaku v oblasti rány. Toho je dosaženo pomocí polyuretanové pěny nebo gázy přiložené na ránu, která je vzduchotěsně překryta fólií. Pomocí drénu je pak systém spojen s přístrojem vytvářející podtlak o určité hodnotě. Jedná se vlastně o vakuovou pumpu udržující konstantní negativní tlak,“ říká chirurg Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Matej Pekař s tím, že hodnota tlaku může být nastavována v závislosti na druhu a lokalizaci léčené rány. Přístroj je unikátní tím, že hodnotu nastaveného podtlaku udržuje v přesně stanovených hodnotách, jedná se tedy o řízený podtlak. „Zapůjčený přístroj, který pacient u sebe nosí jako kabelu, má tvar vajíčka o průměru přibližně 20 centimetrů. Maximální doba hrazené terapie je nyní stanovena na 17 dnů, kdy u některých pacientů dojde k úplnému zhojení, u některých k nastartování hojení ran,“ doplnil lékař.

Důvodem aplikace NPWT jsou příznivé účinky podtlaku na spodinu rány, které v konečném důsledku mnohonásobně urychlují její hojení. Svým působením významně snižuje čas k vyčistění spodiny rány, svým antibakteriálním účinkem snižují spotřebu antibiotik, zvyšují komfort pacienta, to zejména u silně hnisající rány, kdy je veškerý sekret odveden do sběrné nádoby.

Metoda stabilizuje i tak rozsáhlé rány, jaké vyžaduje například hrudní a břišní chirurgie. Dále významně snižuje zátěž pacienta a zdravotnického personálu vyplývající z častých a náročných převazů, snižuje spotřebu převazového materiálu a tím vším přispívá ke snížení hospitalizačních dnů. „K dalším výhodám patří zmenšování otoku v okolí rány, zlepšuje prokrvení spodiny rány a tím i okysličení tkání, podporuje tvorbu granulací a migraci epitelových buněk, stabilizuje okraje rány a tím vším připravuje ránu k pozdějšímu uzávěru,“ vysvětluje MUDr. Pekař.

Do vítkovické ambulance chronických ran přicházejí pacienti, kterým se po poranění nechce hojit rána, dále pacienti, jimž se po operaci rána nehojí, a pacienti delší dobu se trápící s chronickou ránou. Nejsou raritou ani pacienti s mnohočetnými chronickými ránami. „Při metodě NPWT k nám pacient dochází jednou až dvakrát týdně, v závislosti na typu rány. U převazu zkontrolujeme ránu, vyměníme polyuretanovou houbu a celý systém znovu spustíme. Při dostatečném efektu, maximálně však po 17 dnech, pak přístroj odebereme a rány hojíme dále pomocí prostředků vlhkého hojení. Pacienti terapii snášejí dobře, jsou spokojeni se zvýšeným komfortem, kdy není potřeba rány převazovat tak často, mívají zmenšení bolestí a kladně hodnotí celkový efekt této terapie,“ dodal lékař.

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: