Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Očkováním bojují zaměstnanci Vítkovické nemocnice proti dalšímu šíření nebezpečných spalniček

10.9.2019

Aktivní postoj v rámci prevence šíření spalniček zaujali zaměstnanci Vítkovické nemocnice v Ostravě, která patří do skupiny AGEL. Více než 900 zaměstnanců z řad lékařů, sester, sanitářů i dalších profesí podstoupilo vyšetření pro zjištění hladiny ochranných protilátek. Lidé, u nichž byla zjištěna nedostatečná hladina protilátek, mohli využít bezplatné možnosti podstoupit další dávku očkování proti spalničkám.

Spalničky se staly fenoménem několika posledních let. Zatímco ještě v roce 2010 nebylo v České republice hlášeno žádné onemocnění, v roce 2014 již vypukla první epidemie spalniček v Ústeckém kraji. V roce 2018 bylo u nás celkem evidováno 235 případů spalniček a jen za prvních pět měsíců roku letošního již 545 případů. „Je neoddiskutovatelné, že se spalničkami se budeme v budoucnosti setkávat znovu a znovu. Ačkoliv nám to legislativa neukládá za povinnost, nabídli jsme v rámci prevence vzniku tohoto onemocnění všem zaměstnancům možnost nechat si bezplatně otestovat hladinu protilátek vůči spalničkám,“ říká předseda představenstva Vítkovické nemocnice MUDr. Stanislav Jackanin, MBA s tím, že prioritou tohoto kroku bylo zajištění bezpečného prostředí jak pro pacienty, tak zaměstnance.

Vzorky zaměstnanců Vítkovické nemocnice, ale i dalších zdravotnických zařízení a záchranných složek, zpracovávaly laboratoře AGELLAB, konkrétně Oddělení klinické mikrobiologie v Ostravě. Vznikl tak unikátní rozsáhlý soubor dat vyšetření téměř 8,5 tisíců osob. Ten ukazuje rozdíl v odolnosti vůči spalničkám mezi věkovými skupinami pracovníků zdravotnických i nezdravotnických firem. "Celkem jsme zpracovali více než 8,5 tisíce vzorků a zjistili jsme, že v populaci, která byla očkována jednou nebo dvěma dávkami vakcíny je nechráněných 36,5 % lidí. Výsledky ukazují, že očkování časem vyvane a prevencí proti onemocnění je nechat se znovu přeočkovat," míní Mgr. Hana Bílková Fránková, MBA, vedoucí oddělení klinické mikrobiologie laboratoří AGELLAB v Ostravě - Vítkovicích.

Mezi otestovanými pracovníky Vítkovické nemocnice byla čtvrtina osob s nedostatečnou hladinou protilátek. „V první fázi jsme testovali na protilátky všechny zaměstnance lůžkových oddělení, včetně JIP a ARO jednotek, dále pracovníky ambulancí dětské, gynekologické, neurologické příjmové a také interní příjmové ambulance. Testováním prošel i personál radiodiagnostického pracoviště, dopravní zdravotní služby a externí pracovníci úklidu. Celkem 230 osob mělo hladinu protilátek nedostatečnou a všichni tito zaměstnanci využili možnost nechat se zdarma naočkovat,“ vyjmenovává Bc. Radek Mikšík, ústavní hygienik Vítkovické nemocnice.

„Otestování devíti set našich zaměstnanců a zaměstnanců externích firem a následná očkovací látka pro dvě stě třicet pracovníků vyšla nemocnici na čtyři sta padesát tisíc korun, ale je to bez diskuze ta nejlepší investice, kterou jsme mohli učinit,“ pochvaluje si MUDr. Jackanin s tím, že další výhodou vysoké proočkovanosti personálu je fakt, že v případě zhoršené epidemiologické situace nebude provoz nemocnice jakkoliv ohrožen.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: