Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Na předškoláky jsou na ORL ve Vítkovické nemocnici nachystáni, sluch jim prověří ještě před zahájením školních povinností

29.8.2019

Ještě než poprvé usednou do lavic školních tříd, vyzkouší i tzv. tichou komoru. Bezbolestné vyšetření sluchu u pětiletých dětí, které letos nově hradí zdravotní pojišťovna , provádí také na ORL oddělení Vítkovické nemocnice. Vyšetření má za cíl ještě před nástupem do školy zachytit možnou poruchu sluchu. Nové opatření reaguje na zjištění, že nedoslýchavostí trpí stále více dětí.

Děti na vyšetření sluchu odesílá jejich pediatr, který provádí prohlídku v pěti letech. Pokud mají pochybnosti sami rodiče, i oni mohou na bezplatné vyšetření svou ratolest objednat. „Předejdou tím případnému riziku, že se bude dítě ve škole špatně učit, protože učitelům nebude dobře rozumět. Když se provede toto vyšetření sluchu před nástupem do 1. třídy základní školy, je čas případnou poruchu sluchu řešit ještě před zahájením povinné školní docházky,” vysvětluje MUDr. Libor Jeřábek, Ph.D., MBA, primář ORL oddělení Vítkovické nemocnice.

Podle statistik těžkou sluchovou vadou u nás trpí jedno až dvě z tisíce narozených dětí, tedy 100 až 200 dětí ročně. Středně těžkou vadu odhalí lékaři u 600 až 1200 dětí za rok. „V Česku se již řadu let provádí screening sluchu u novorozenců na neonatologických odděleních. V dalších letech života dítěte si poruchy sluchu všimnou obvykle rodiče, pediatr při pravidelných prohlídkách nebo učitelka v mateřské škole. A zavedení screeningu sluchu u pětiletých dětí v letošním roce jen zlepšuje preventivní péči o naši dětskou populaci,“ dodává MUDr. Jeřábek.

Na vyšetření, která by mohla možnou poruchu důležitého smyslového orgánu odhalit, jsou v ORL ambulanci Vítkovické nemocnice připraveni. A to jak personálně, mají zde ORL lékaře i audiologické sestry, tak přístrojově tónovým audiometrem a tichou komorou. A jak vyšetření probíhají? „Nejprve se ORL lékař zeptá na předešlá onemocnění dítěte a poruchy sluchu v rodině, následně provede vyšetření uší dítěte, případně odstraní ušní maz. Vlastní audiometrické vyšetření sluchu je nebolestivá metoda. Provádí se v audiometrické komoře. Do sluchátek dítěti pouští audiologická sestra tóny určité výšky a hlasitosti. Do záznamu vyšetření, audiogramu, sestra zaznamenává, jak dítě slyší vyšetřované tóny. Výsledek vyšetření vyhodnotí ORL lékař,” popisuje primář MUDr. Jeřábek.

Pokud se porucha sluchu u dítěte potvrdí, pátrá se po příčině a lékaři zahájí účinnou léčbu s tím, že dítě dále sledují, případně odesílají na krajské foniatrické pracoviště. Velká část vad sluchu není vrozených, ale vzniká později. „Nejčastější je nedoslýchavost způsobená zvětšenou nosní mandlí, která tlačí na sluchovou trubici a vytváří se tak ve středním uchu výpotek. Tento problém je příčinou 90 % vad sluchu objevených u dětí,” popisuje primář Jeřábek s tím, že se situace standardně řeší krátkou hospitalizací dítěte v nemocnici, při které se v celkové anestezii odstraní nosní mandle z nosohltanu a odsaje výpotek ze středního ucha.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: