Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Fyzioterapeutka Vítkovické nemocnice varuje: Současná generace dětí doplatí na nedostatek přirozeného pohybu

3.10.2017

Běhání okolo domu, válení se v trávě, prolézání přes klepáče, skákání gumy nebo vybíjená. Pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky věrný obrázek dětství, pro současné školáky velká neznámá. Ve způsobu trávení volného času totiž nastala velká změna a dnešní děti nejdete daleko častěji buď přetížené sportem ve specializovaných kroužcích, nebo naopak doma u počítačů. Oběma skupinám přitom zoufale chybí přirozený pohyb, což bude mít podle fyzioterapeutky Bc. Pavly Kusynové Vichnarové neblahé dopady v dospělosti. S neblahým trendem se snaží ve Vítkovické nemocnici v Ostravě bojovat pohybovými kurzy pro děti.

„Jen velmi malá část dětí je dnes zvyklá hrát si spontánně venku, objevovat možnosti pohybu, ale třeba si i kreativně samostatně vymýšlet zábavu. Daleko častěji se dnes ve své praxi setkávám s dvojicí extrémů, kdy už malí školáci buď absolvují i několikafázové jednostranné sportovní tréninky, nebo naopak sedí doma u počítačů a televizí. Ani jedni ale nemají dobré zdravotní vyhlídky,“ varuje fyzioterapeutka Vítkovické nemocnice Bc. Pavla Kusynová Vichnarová, která vede v nemocnici kurz zaměřený na přirozený pohyb dětí.

Zatímco v minulosti bolesti zad a nesprávné držení těla trápilo dospělé, dnes se stále častěji objevuje i v dětském věku, a to dokonce už v tom předškolním. Příčiny přitom mohou být jak v jednostranném přetížení, například při příliš intenzivním tréninku jednoho sportu, tak i v malé fyzické aktivitě. Oba extrémy mohou u dětí způsobit jak vadné držení těla a bolesti zad, tak i bolesti kloubů nebo bolesti hlavy, které mohou narušovat soustředění, učení i spánek. U dětí s celkovým nedostatkem pohybu pak hrozí i nadváha až obezita, která jde ruku v ruce s dalšími zdravotními obtížemi i sociálním vyčleněním.

Pro děti, které již nějakými obtížemi trpí, ale zejména pro všechny, které chtějí vzniku podobných obtíží předejít, nabízí Vítkovická nemocnice odborný kurz. „Pro děti od pěti do patnácti let nabízíme cvičení pro rozvoj přirozeného pohybu, kde rozhodně nejde o výkony, úspěchy, ani stres.  Zaměřujeme se na efektivní a všestranně rozvíjející cvičení, která ale vypadají jako hra a zábava. Rozvíjíme sílu, rychlost, obratnost, vytrvalost i ohebnost. Mimo to se ale zaměřujeme i na postřeh, koordinaci, kreativitu, samostatnost a schopnost spolupráce, která z dětských kolektivů už postupně mizí,“ přibližuje skupinový kurz Bc. Pavla Kusynová Vichnarová.

Cvičení pro přirozený pohyb dětí probíhá na rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice vždy v pondělky a středy odpoledne, a to od 15:30 nebo 16:30 hodin, podle věku dětí. Cena kurzu je 1600 korun za pololetí, zájemci se ale mohou na docházce domlouvat i individuálně v průběhu roku.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: