Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Spánek novorozenců střeží ve Vítkovické nemocnici nové monitory dechu

6.6.2016

Jako vůbec první v Ostravě začali na novorozeneckém oddělení Vítkovické nemocnice, která je členem skupiny AGEL, před 10 lety půjčovat rodinám domů monitory dechu. Přístroje chrání kojence před takzvaným syndromem náhlého úmrtí. Službu může oddělení čerstvým rodičům nabízet díky podpoře Nadace Křižovatka, která dnes nemocnici věnovala dalších 16 nových monitorů. Kromě vybavení, které si mohu rodiče zapůjčit domů, je monitorem vybavena každá postýlka na oddělení.

Dětské oddělení Vítkovické nemocnice spolupracuje s Nadací Křižovatka již 19 let. „Když si vzpomenu na úplné začátky monitorů u nás, musím se pousmát. Na oddělení jsme měli pouze dva přístroje, nyní několik desítek a provoz bez nich si již neumíme představit. Za podporu našeho oddělení patří Nadaci Křižovatka a všem sponzorům velký dík,“ uvedl primář dětského oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Jan Boženský.

Monitor je umístěný pod matrací a identifikuje pohyby dýchání dítěte, které se elektronicky přenášejí do mikroprocesoru, kdy blikající zelené světýlko značí, že je vše v pořádku. V případě, že dítě nedýchá déle než devatenáct vteřin, spustí přístroj alarm. V tomto okamžiku je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence. „Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do jednoho roku věku dítěte, poté se již syndrom náhlého úmrtí neobjevuje,“ míní MUDr. Jan Boženský. Monitory dechu si mohou novopečené maminky zapůjčit. K dispozici jsou jim v Regionálním centru, které sídlí na dětském oddělení Vítkovické nemocnice a jehož zřizovatelem je Nadace Křižovatka.

V České republice umírá na tento syndrom každým rokem okolo deseti dětí, ve světě jsou to však desetitisíce kojenců. Statistiky ukazují, že nejvíce dětí tento syndrom postihuje mezi druhým a pátým měsícem života, přičemž nejnebezpečnější je čas mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Jedna z uváděných z příčin tohoto syndromu může být nastalá drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: