Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 595 633 111
+420 595 633 666

O nemocnici

Den spirometrie ve Vítkovické nemocnici zacílí na plicní choroby

24.6.2015

Zájemci z Ostravska a širokého okolí mohou v pátek 26. června zavítat do Vítkovické nemocnice, která nabídne všem příchozím možnost bezplatného vyšetření plic. Konkrétně jde o rychlé a bezbolestné vyšetření spirometrem, který odhalí stav plic i případné choroby. Akci pořádá Vítkovická nemocnice, člen skupiny AGEL, v rámci celosvětových oslav Dne spirometrie, který vyhlašuje každoročně Evropská plicní nadace při Evropské respirační společnosti.

„Zejména v Moravskoslezském kraji je riziko plicních obtíží velice vysoké a například v počtu pacientů s tuberkulózou nebo rakovinou plic drží Moravskoslezský kraj rovnou smutné prvenství. Zejména kuřáci by proto neměli podceňovat preventivní vyšetření. Ideální interval kontrol je jednou ročně, k čemuž může být Den spirometrie ideální příležitostí,“ zve zájemce o vyšetření spirometrem primářka plicního oddělení Vítkovické nemocnice MUDr. Terezie Janásková s tím, že preventivní vyšetření by si neměli nechat ujít ani lidé s dlouhodobým kašlem, alergici nebo lidé, kteří mají pocit obtížného dechu.

„Vyšetření se provádí tak, že pacient dýchá do přístroje, který zaznamenává objem a rychlost vzduchu vydýchaného za určitý čas. Tím můžeme zjistit jaká je pružnost plic, jejich kapacita i poddajnost, a také odhalíme průchodnosti dýchacích cest,“ vysvětluje MUDr. Janásková. Zároveň pak spirometrie umožňuje odhalit i některé nemoci plic a průdušek, například průduškové astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc. Řadu plicních onemocnění přitom může právě spirometrie odhalit již v začátku.

Zájemci o vyšetření spirometrem mohou do Vítkovické nemocnice přicházet bez objednání v pátek 26. června od 10 do 14 hodin, a to konkrétně na plicní oddělení nemocnice umístěné v pavilonu A.

 

Zpět

Kontakt pro média

Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: