Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Celiakie

Celiakie znamená nesnášenlivost glutenu neboli lepku, kdy organismus pacienta postiženého celiakální sprue, respektive jeho trávicí soustava není schopna poradit si s potravinami obsahující lepek.

Mezi příznaky celiakie patří například opakované nebo dlouhodobé průjmy, únava, bolesti kostí, bolesti břicha, slabost, anémie, křeče svalů. U dětí se celiakie může projevovat také sníženou pozorností, roztěkaností, problémy se zuby, problémy s růstem a vývojem. Celiakie může být diagnostikována jak u dětí tak u dospělých, nejmladší pacienti jsou malé děti ve věku kolem půl roku, u kterých se projeví problémy s přechodem na stravu obsahující gluten. Ve vítkovické nemocnici se můžete obrátit přímo na gastroenterologickou ambulanci, která se na diagnostiku a vyšetření celiakie zaměřuje.

Pacient s intolerancí lepku bude pravděpodobně nemocí postižen na celý život, proto jsou nezbytná určitá dietní opatření, která z velké části zamezí vzniku zdravotních komplikací. Bezlepková dieta představuje úplné vyloučení lepku (glutenu) z potravy. Lepek je obsažen v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Je tedy nutné vyřadit veškeré potraviny, které jsou z těchto obilovin vyrobeny. Lepek neobsahují brambory, rýže, kukuřice, luštěniny, sója, pohanka, jáhly, amaranth a proto je možné používat je jako náhradu za potraviny obsahující lepek. Zvláštní pozornost je třeba věnovat též ostatním potravinám, které mohou lepek obsahovat a v nichž bychom za normálních okolností mouku nebo jinou přísadu z obilovin nehledali. Doporučení pro dietu naleznete v odkazu " Bezlepková diete".

Pro snadnější orientaci o tom, co jíst, jaké potraviny a kde nakupovat získáte také na níže uvedených internetových odkazech, kde naleznete mimo jiné rovněž aktuální seznam konkrétních prodejen s bezlepkovými výrobky a další, pro Vás užitečné informace.

Pro osobní konzultace kontaktujte nutriční poradnu Vítkovické nemocnice.


Užitečné odkazy pro Vás:

zpět na úvodní stránku oddělení