Nejstarší porodnice v Ostravě slaví 100. výročí svého založení

26.3.2021

Už sto let pomáhají zdravotníci v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice na svět novorozencům ve zdejším Centru péče o matku a dítě. Aktuálně největší soukromá porodnice v Česku, která zvládala již ve svých začátcích kolem tisíce porodů ročně, poskytuje péči dosud. Jedná se tedy o nejdéle fungující porodnici v Ostravě. Významný historický milník si nemocnice sice připomene až v srpnu, ale slavit se chystá po celý rok, a to nejen s nastávajícími a čerstvými maminkami, které si nemocnici v ostravských Vítkovicích vyberou k narození svého miminka.

„Na významné jubileum naší porodnice jsme se již dlouho těšili a pro širokou veřejnost plánovali mnoho zajímavých akcí. S ohledem na epidemiologickou situaci jsme však museli v posledních měsících naše plány přehodnotit a přenést je do virtuálního prostředí. V průběhu roku budeme naše příznivce informovat o jednotlivých projektech, které máme k příležitosti staletého výročí připraveny,“ poodhaluje na úvod primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Ivana Lukáčová a zdůrazňuje, jak razantní proměnou porodnictví stejně jako všechna odvětví medicíny za posledních sto let díky rozvoji techniky a lékařských věd prošlo: „Diagnostika počátku těhotenství se díky ultrazvuku a detekci těhotenského hormonu posunula téměř do prvních týdnů po oplodnění. Na vynikající úrovni je rovněž péče o těhotnou ženu, včasná diagnostika vrozených vývojových vad, chromozomálních abnormalit a rizikových stavů těhotných, o které je pečováno v centrech pro rizikovou graviditu. O takových možnostech mohli lidé před sto lety jen snít.“

K významným změnám došlo i v procesu samotného porodu, který na počátku 20. století probíhal běžně v domácím prostředí s asistencí porodní báby. Nemocniční péče byla obtížně dostupná, v celé republice bylo jen několik málo porodnic. Dnes není plánovaný porod mimo zdravotnické zařízení dle České gynekologicko-porodnické společnosti vzhledem k rizikům pro dítě i matku vůbec doporučován.

Během uplynulých sta let došlo k významnému poklesu počtu předčasných porodů a výraznému snížení novorozenecké i mateřské úmrtnosti. „V roce 1925 zemřelo dle dohledatelných dat okolo 800 rodiček ročně na tzv. horečku omladnic, což je závažné zánětlivé onemocnění dělohy po porodu, se kterým se dnes už prakticky téměř nesetkáváme. V posledních letech se v Česku počty zemřelých žen pohybují do 10 na 100 tisíc porodů za rok,“ uvádí primářka Lukáčová a dodává, že změny v porodnictví se netýkají pouze diagnostiky a péče, ale také přístupu rodičů k porodu. „Porod většinou neprobíhá v domácím prostředí, ale otec u porodu se stal naprostou samozřejmostí. A změnil se i vztah mezi ženou a lékaři, jejichž přístup býval v minulosti více autoritativní. Dnes se snažíme rodičkám a jejich porodním plánům vycházet vstříc. Z rodičky-pacientky se stal partner, jehož názoru nasloucháme a respektujeme ho.“

Na otázku, kam dále se může obor porodnictví rozvinout za dalších sto let, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice MUDr. Ivana Lukáčová odpovídá: „Byla bych upřímně ráda, kdyby dále klesala novorozenecká a mateřská úmrtnost. Vzhledem k vývoji nových technologií předpokládám, že za 100 let bude určitě výrazně snížena nejen úmrtnost dětí, ale hlavně snížená jejich nemocnost, a tedy i postižení dítěte v důsledku porodu. Je možné, že se posune i hranice životaschopnosti plodu, která je dnes na hranici 22. až 24. týdne těhotenství.“

V porodnici Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice přišlo v loňském roce na svět 1609 dětí. Většina rodiček využívá možnost přítomnosti otce či jiného doprovodu u porodu, často i u císařského řezu.  Maminky mají k dispozici pět krásně zrekonstruovaných nadstandartních pokojů, o které je mezi nimi velký zájem. Centrum péče o matku a dítě poskytuje komplexní služby pro těhotné před porodem, podporuje kojení, provozuje laktační poradnu, poradenství pro odvykání kouření u matek, ve spolupráci s rehabilitačním oddělením probíhá i cvičení pro těhotné a kurzy manipulace s dítětem „Něžná náruč“.