V porodnici Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice zažili rekordní rok. Na svět zde přišlo 1609 miminek

11.1.2021

Rok 2020 byl pro porodnici v Ostravě-Vítkovicích významně rekordní. Právě zde se v minulém roce rozhodlo rodit 1607 maminek, které přivedly na svět 1609 dětí. Nejstarší rodička měla 45 let.

Rozdíl mezi narozenými chlapečky a děvčaty byl v roce 2020 velký. Oproti minulým letům, kdy byl poměr spíše vyrovnaný, v letošním roce jednozačně pomyslně zvítězili chlapci. Narodilo se jich 856, to je o 103 více než holčiček. „Porodů evidujeme nejvíce od roku 2010, kdy byl v naší zemi opravdový babyboom. Konkrétně v naší nemocnici se tehdy za celý rok narodilo 1707 dětí. Letos jsme číslo téměř překonali. Na svět jsme pomohli i dvěma dvojčatům,“ říká Mgr. Petra Chromková, staniční sestra porodních sálů.

Mezi nejčastější jména u holčiček tradičně patřila Tereza, Natálie, Ema u chlapců Matyáš, Jakub, Tobiáš. Našla se však i jména netradiční či exotická jako Scott Silvestr, Noel, Jerusalén, Beverly Elizabeth, Grace Aurelie, Emily Ramona. Nejtěžší miminko roku 2020 vážilo 5090 gramů a maminka jej porodila spontánně. Celý rok 2020 uzavřela malá Janička, která se narodila 31. 12. 2020 v 19:30. Ten nový rok zase přivítal Mikuláš, který se narodil jen 12 minut po půlnoci a stal se tak i prvním ostravským miminkem.

Porodnice Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, založená v roce 1921, je držitelem titulu Baby Friendly Hospital, tedy nemocnice přátelská k dětem. Moderní porodní sál nabízí samostatné porodní pokoje se samostatným sociálním zařízením. Většina rodiček využívá možnost přítomnosti otce či jiného doprovodu u porodu, často i u císařského řezu.  Po porodu je samozřejmostí bonding a dotepání pupečníku. U operačních porodů je prováděn odložený podvaz pupečníku. Nemocnice poskytuje komplexní služby pro těhotné před porodem, podporuje kojení, provozuje laktační poradnu a poradenství pro odvykání kouření u matek.