Za vybranou péčí přepraví pacienty sanitní vozy Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice

17.8.2020

Přibývá stále více pacientů, kteří chtějí být vyšetřeni v jiném zdravotnickém zařízení než v tom nejbližším, a to i přesto, že si dopravu za vzdálenější péčí musí zajistit sami. Soukromých převozů však lidé využívají i proto, že je na vybrané místo dopraví školení řidiči, a to vozy se speciálním vybavením i pro transport imobilních pacientů. Tyto služby nabízí také Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, která soukromé převozy zajišťuje i za hranice Česka.

Pacient může být vyšetřen v jakémkoli zdravotnickém zařízení, ovšem zdravotní pojišťovny hradí cestu pacienta jen do nejbližší nemocnice. Pokud však vyhledá péči jinde, ve většině případů si převoz musí uhradit sám.

„Naše služby jsou využívány také pro transport nemocných, převážně seniorů, o které již není možné se z různých zdravotních důvodů starat doma, a jsou přeloženi do domovů. Mnoho pacientů je ve vyšším věku a jejich mobilita je omezena, proto jejich blízcí vyhledávají naše služby, kdy jsou pacienti školenými řidiči naloženi na transportní křeslo či lůžko a komfortně převezeni. Momentálně služby využívají také lidé, kteří nechtějí cestovat veřejnou dopravou, a to z důvodu epidemiologické situace,“ uvádí vedoucí dopravy Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Ing. Mário Štiber.

Transport pacienta je možný téměř kdekoli, a to nejen v Česku, ale například i na Slovensko a do dalších okolních zemí. Objednání je velmi jednoduché, stačí zavolat na dispečink Dopravní zdravotní služby, v čase od 6 do 18 hodin. „Dispečeři položí několik otázek a na základě požadavků připraví sanitní vozidlo s řidičem. Běžné transporty v rámci Ostravy je možné objednat 24 hodin dopředu. Pokud jde o složitější převoz, například imobilního pacienta, u kterého je potřebná pomocná síla, nebo se jedná u delší jízdu z Ostravy do Prahy či mimo ČR, je nutné objednání v dostatečném předstihu několika dní,“ dodává Ing. Mário Štiber s tím, že zájemci o služby dopravní zdravotní služby mohou volat na číslo 595 633 153.

Sanitní park nemocnice v Ostravě-Vítkovicích prochází velkou obnovou, letos se jeho součástí staly již dva nové Volkswagen Transportery. Do konce roku by je měly doplnit další čtyři moderní sanitky, které jsou již pro vetší komfort pacientů vybavené klimatizací i v zadní části vozidla.

Sanitní vozy Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice ročně najedou okolo půl milionu kilometrů a přepraví na 30 tisíc pacientů.