Pacienti Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice rehabilitují v nových vanách. Jsou komfortnější a efektivnější

9.7.2020

Pacientům Oddělení léčebné rehabilitace v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice slouží pět nových rehabilitačních van. Nejmodernější technika je vhodná k rekonvalescenci po úrazech, k léčbě chronických bolestí i k relaxaci. Investice v hodnotě přesahující jeden milión korun zároveň zefektivňuje práci fyzioterapeutek.

Pacienti, kteří v nemocnici dříve absolvovali celotělovou vodoléčbu a přijdou nyní na proceduru opět, poznají rozdíl v rehabilitační místnosti na první pohled. Uvidí na místě pět nových designový van pro perličkovou masáž, jejichž největší přínos je ukryt ve špičkové technice. „Výhoda nových van spočívá v tom, že mají lepší výkon, můžeme kombinovat proudy perličkové a proudy vířivé a zároveň můžeme oba proudy pouštět samostatně. Navíc, dvě z pěti nových van jsou ještě s aplikací CO2 plynu. Díky tomu může být ve vaně nižší teplota, což ocení především pacienti s kardiálními obtížemi,“ vysvětlila MUDr. Jana Štveráková, primářka Oddělení léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.

Zdravotníci využívají rehabilitační vany primárně u pacientů s bolestmi zad, po úrazech, s bolestmi kloubů horních i dolních končetin. „Slouží k celkové relaxaci, k uvolnění svalů, k uvolnění fascií, zároveň částečně pomáhají snižovat otoky,“ pokračuje primářka Štveráková. Délka jedné koupele v celotělové vaně je 15 minut.

Nové rehabilitační vybavení je pro uživatele pohodlnější a komfortnější - vany jsou větší a mají výbornou ergonomii. Oproti těm předchozím navíc zabere jejich obsluha zdravotníkům méně času. „U nových van se mnohem lépe provádí jejich dezinfekce a velmi oceňujeme proces samonapouštění, který zefektivňuje naši práci. Fyzioterapeutce stačí aktivovat proces napouštění a od vany odejít a věnovat se dalšímu pacientovi. Vana se vypne sama při určité hladině a sama také vyhřeje vodu na požadovanou teplotu,“ konkretizovala další klady novinky Mgr. Pavla Paskudová, vedoucí fyzioterapeut oddělení léčebné rehabilitace Vítkovické nemocnice.